Vzdrževanje plovila
Pozimi se navtična sezona pri nas umiri, vsi pa komaj čakajo, da se pojavijo prvi topli sončni žarki, ki jim po žilah spet poženejo strast za navtiko. Če je lastnik plovila preudaren, poskrbi za to, da je slednje redno vzdrževano tudi v zimskem času. Samo redno vzdrževanje plovil je zagotovilo za to, da bomo z njo zadovoljni, varni med plovbo in poleg tega prihranili denar, ki bi ga porabili za popravila. Ob rednem vzdrževanju plovila se ohranja tudi njegova vrednost.
Velikokrat slišimo, da slabih vremenskih razmer ni, so le nekoliko slabši mornarji. Prav to velja tudi za plovila – vsako ima svoje prednosti, ki jih ohranjamo z rednim vzdrževanjem. In vsako plovilo potrebuje osebo, ki ga ne bo zapustila in prepustila zobu časa in vremena. To velja tudi za zimsko obdobje. Vedeti moramo, da vse barke zahtevajo ustrezno negovanje in skrbno ravnanje. Lahko rečemo le, da se načini, s katerimi plovila vzdržujemo, med seboj razlikujejo. Tista, ki so namenjena športu in rekreaciji pozimi počivajo. Pomembno razliko predstavlja tudi dejstvo, kje je plovilo privezano. Je to v morju ali na tleh, s suhim privezom?
Če pozornost usmerimo na tista plovila, ki so v vodi: v primeru, da barko prekrijemo s ponjavo za zimo, slednjo snamemo ob lepih, sončnih in vetrovnih dneh. Barka se bo tedaj osušila, vlaga pa bo izpuhtela. Najvažneje je, da bo plovilo tako obvarovano škodljivcev, kot so glivice in plesen. Ob neprodušno zaprtem plovilu se slednje izjemno hitro razmnožujejo.
Posebno skrb pri vzdrževanju plovila je treba nameniti glavnemu motorju oziroma njegovemu vzdrževanju. Že samo zaradi dejstva, da znamo ukrepati, če ostanemo sami na morju brez delujočega motorja, je dobro, da poznamo njegove dele in delovanje. To znanje so za časa skupne države predajali na izobraževanjih za vozniški izpit, vendar temu danes ni več tako. Marsikdo se lahko torej znajde v zagati in se mora zato informirati o tem, ko je še čas.